piste_10

Pierwsze narty, czyli jak dobrać narty dla narciarza

Często pierwsze kroki na stoku narciarskim wymagają od nas ogromnego wysiłku. Kiedy jednak emocje opadną, pełni sił rozpoczynamy kolejny sezon. Zazwyczaj to właśnie wtedy przychodzi czas na zakup pierwszych nart. Wypad do sklepu po oryginalne narty może przyprawić nas o ból głowy, bowiem wybór jest naprawdę ogromny. Jak wybrać najlepszy model? Narty Atomic, Fischer, Stoeckil, a może K2? Czym kierować się przy wyborze pierwszych nart? Dowiedz się, jak wybrać deski dla początkującego narciarza.

Pierwsze narty dla Panów

Męskie zakupy to synonim szybkich wyborów. W przypadku decydowania się na pierwsze narty decyzja może nie być tak oczywista. Na szczęście często z pomocą przychodzi dobry sprzedawca nart. Doświadczony personel wybranego sklepu potrafi doradzić i wybrać model, który będzie odpowiadał oczekiwaniom klienta. Na co zwrócić uwagę w przypadku wyboru najlepszych nart? Przede wszystkim na długość, wagę i twardość desek.

Nie ma jednego wzoru, będącego wyznacznikiem idealnej długości nart. Osoba początkująca powinna jednak wybierać deski o 5-10 centymetrów krótsze niż jej wzrost. W przypadku nart dla panów o delikatnej budowie i niskiej wadze można postawić na narty, mające jeszcze mniej centymetrów. Należy jednak pamiętać, że krótkie narty są stosunkowo mało stabilne, choć ułatwiają skręcanie.

Twardość, czy też sztywność nart zależy przede wszystkim od wagi narciarza. Zbyt miękkie deski mogą się wypinać, co często prowadzi do skręceń lub nawet złamań. Początkujący narciarz powinien wybierać narty o średniej sztywności.

Waga nart jest bardzo ważnym czynnikiem wyboru nie tylko ze względu na to, że będziemy musieli często nosić cały swój sprzęt. Im lżejsze narty, tym łatwiejsza zmiana kierunku jazdy. Należy jednak pamiętać, że zbyt lekkie deski łatwo wpadają w drgania.

Pierwsze narty dla Pań

Wbrew pozorom damskie narty różnią się od modeli unisex. Prócz oczywistego, często kolorowego designu, mają one wiele cech, dzięki którym idealnie dopasowują się do potrzeb narciarki, zwłaszcza początkującej. Właśnie dlatego panie, stawiające na stoku pierwsze kroki, powinny zainwestować w model, dedykowany specjalnie dla nich.

Kryteria wyboru pierwszych nart w przypadku kobiet są właściwie identyczne, jak w przypadku mężczyzn. Często jednak modele unisex nie mają odpowiedniej długości, która również powinna być o około 10 centymetrów mniejsza niż wzrost narciarki. To kolejny powód, dla którego warto sięgać po damskie narty. Występują one w wielu różnych długościach, dopasowanych nawet do bardzo niziutkich i drobnych pań.

Dlaczego jeszcze warto wybierać damskie modele? Otóż są one zdecydowanie lżejsze niż narty unisex. Wiele z nich posiada również specjalne podwyższenie pod piętą buta, aby ułatwić kobietom utrzymanie odpowiedniej pozycji podczas zjazdu. Warto też wspomnieć, że modele dla pań można dostać w korzystniejszej cenie, a zatem damskie narty to idealny wybór na rozpoczęcie przygody ze sportami zimowymi.

Pierwsze narty dla dziecka

Nasze pociechy potrzebują przede wszystkim bezpiecznych desek. Dobry sprzedawca nart z pewnością łatwo dopasuje idealny model, pasujący do wzrostu i wagi pociechy. Narty powinny sięgać co najmniej od podbródka, a maksymalnie do nosa dziecka, być bardzo lekkie, a także średnio sztywne. Takie modele najłatwiej wybaczają błędy i niwelują ryzyko kontuzji. Należy także pamiętać, że wybrane narty dla dziecka nie są inwestycją na lata, bowiem nasza pociecha często “rośnie w oczach”. Jeśli po jednym sezonie deski wydają się za krótkie lub zbyt lekkie, wato udać się do dobrego sklepu z nartami.

Czy firma ma znaczenie?

To pytanie zadaje sobie wielu początkujących narciarzy. W sklepach dostaniesz wiele modeli oryginalnych nart. Przy zakupach należy jednak przede wszystkim kierować się wyżej wymienionymi kryteriami. Dopiero później można zwrócić uwagę na narty Atomic, K2, Fischer czy Salomon. Kupując firmowe modele, masz pewność, że wybrane deski posłużą dłużej niż jeden sezon. Warto również śledzić oferty sklepów z nartami on-line, jak nartywarszwa.pl. Nie musisz obawiać się nieudanych zakupów, bowiem zawsze możesz odesłać wybrany produkt. W razie wątpliwości wato odwiedzić nasz stacjonarny sklep z nartami w Warszawie. Personel chętnie odpowie na wszystkie wasze pytania.

 

0 odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>