Kategorie
Odzież narciarska

Czy Gogle narciarskie zawsze są nam potrzebne?

Gogle ochronne to jeden z najpopularniejszych sprzętów towarzyszących wypadom w góry. W swoim asortymencie większość sprzedawców posiada gogle przez cały rok, zauważają oni pewną tendencję. Wraz z nastaniem zimy, a szczególnie dni, w których w górach przewidywane są intensywne opady śniegu, automatycznie więcej osób jest zainteresowanych ochroną swoich oczu. Większość jednak wciąż pozostaje przy zdaniu, że gogle są niewygodne, a także ograniczają pole widzenia. Czy mają przy tym rację?

Jakie zalety przynosi jazda w goglach narciarskich?

Podstawowym i najważniejszym plusem posiadania ochronnych gogli jest zabezpieczenie naszych oczu. Podczas zjazdu może się do nich dostać śnieg, kawałki lodu, a także wiele innych niebezpiecznych przedmiotów. Przy naprawdę szybkim zjeździe drobinki, które znajdą się w naszych oczach mogą stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo. Co więcej, gogle narciarskie zwiększają widoczność podczas słonecznych dni. Warto wspomnieć o tym, że gogle działają podobnie do okularów przeciwsłonecznych i posiadają filtry, które chronią oczy przed słońcem. Intensywne promieniowanie słoneczne w górach poprzez dodatkowe odbijanie się od śnieżnej powłoki, może stanowić poważne zagrożenie dla wzroku. Słonce odbija w białym puchu aż 85% promieniowania słonecznego, z czego dla porównania trawa jedynie 3%, dlatego gogle z filtrem to absolutna konieczność.

Gogle to także ochrona przed możliwymi mechanicznymi uszkodzeniami wzorku. Często może się zdarzyć, że podczas szybkiego zjazdu nie dostrzeżemy gałęzi, bądź innego przedmiotu, który będzie w stanie skutecznie zagrozić naszym oczom. Podobne niebezpieczeństwo może na nas czyhać ze strony innych użytkowników stoku. Nieumiejętna jazda, nieopanowanie nart lub deski snowboardowej, bądź niezapanowanie nad kijkami może spowodować uraz zmysłu wzroku. Gogle to narzędzie, które pomoże skutecznie ochronić oczy przed tego typu przykrymi niespodziankami.

Posiadanie gogli jest więc nie tylko kwestią wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa!

W jaki sposób dobrać odpowiednie gogle ochronne?

Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniego rozmiaru gogli, aby utrzymywały się one w trakcie nawet najbardziej gwałtownych ruchów. Co więcej, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii takich jak:

  • rama gogli – może być mała, średnia i duża. Mała ramka gogli przeznaczona jest zazwyczaj dla mniejszej twarzy dziecka, bądź delikatnej kobiecej twarzy. Średnie gogle sprawdzą się przy osobach o twarzy średniej wielkości, natomiast gogle z dużą ramą polecane są dla osób z dość pełną twarzą o owalnym kształcie;
  • rodzaj soczewek – z polaryzacją, powłoką REVO, warstwą lustrzaną, powłoką Anti-Fog i filtrem UV 400; pierwsza cecha soczewek poprawia ogólną widoczność stoku i zapobiega odbijaniu się światła od białej pokrywy śnieżnej. Kolejna powłoka REVO stanowi dodatkową warstwę szkła odbijającą oślepiające promieniowanie; warstwa lustrzana redukuje ryzyko wystąpienia zapalenia spojówek czy innych nieprzyjemności związanych z podrażnieniem narządu wzroku; powłoka Anti-Fog zapobiega problematycznemu parowaniu soczewek i niweluje wilgoć pojawiającą się na ich powierzchni; wysoki filtr UV 400 chroni oczy przed 3 głównymi typami promieniowania słonecznego: UVA, UVB i UVC;
  • kształt soczewek – kształt soczewek przyczynia się do uzyskania odpowiedniego pola widzenia podczas jazdy; jeden z popularniejszych kształtów reprezentują soczewki sferyczne, można je porównać do obiektywu aparatu fotograficznego; to rodzaj soczewek, który najlepiej dopasowuje się do kształtu twarzy i dzięki temu zapewnia maksymalny komfort podczas jazdy na nartach;
  • wentylacja – szczególnie ważna podczas wysokich wahań temperatury, gdyż skutecznie ogranicza skraplanie wilgoci wewnątrz gogli; wentylowana może być rama gogli, soczewki, bądź jednocześnie rama i soczewki, co w bardzo wysokim stopniu zabezpieczy je przed parowaniem.

Szeroki wybór profesjonalnych gogli narciarskich zarówno damskich, jak i męskich znajdziesz w internetowym sklepie ze sprzętem narciarskim http://www.nartywarszawa.pl/.