2

Salomon – marka z pasją

Każdy amator narciarskich szaleństw z pewnością ma w swoim wyposażeniu choć jedną część garderoby marki Salomon. Firma ta bowiem na całym świecie uważana jest za lidera innowacji nie tylko w dziedzinie nart czy wiązań, ale też odzieży narciarskiej, którą doceniają zarówno sezonowi entuzjaści, jak i zawodowcy. Jak powstała marka Salomon i czemu zawdzięcza swój sukces? Poznaj firmę z siedemdziesięcioletnią historią.

Salomon, czyli pasjonaci pasjonatom

Marka Salomon została założona we francuskim Annecy w 1947 roku. To właśnie tam małżeństwo Francois i Jeanne Salomonowie wraz z synem Georgem postanowili otworzyć sklep z krawędziami do nart. Doskonale znali produkt, który oferowali swoim klientom, bowiem sami od lat pasjonowali się narciarstwem.

Niedługo później George Salomon postanowił rozpocząć studia inżynierskie, dzięki którym zyskał możliwość rozwinięcia firmy rodziców. Jego umiejętności pozwoliły na skonstruowanie maszyny, zastępującej ręczną produkcję. Wynalazek znacznie przyspieszył wyrób krawędzi i pozwolił na rozwinięcie marki. Od tej pory celem Georga Salomona stało się uczynienie z firmy rodziców przedsiębiorstwo na skalę światową.

Na przełomie lat 50-tych i 60-tych plan Salomona juniora zaczyna stawać się rzeczywistością. Młody inżynier umiejętnie wykorzystał raczkujący wówczas internet do promocji swojej marki. Produkty Salomon zaczęły być znane i doceniane również na zimowych targach branżowych. Firma zawdzięczała rozgłos głównie zaprojektowanym w 1955 roku wiązaniom Skade. Cieszyły się one sporym uznaniem, pomimo że nie wprowadzały żadnych innowacji. Młody Salomon jednak wciąż udoskonalał swoje produkty, które ostatecznie zostały docenione przez zawodowych sportowców i wykorzystane w 1966 roku podczas zimowych igrzysk olimpijskich.

Salomon opanowuje świat

W miarę zwiększania produkcji wiązań i krawędzi nart, firma Salomon rozpoczęła poszukiwanie nowych rynków zbytu. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych w końcu udało się wyjść poza granice Francji. To właśnie wtedy swoje oddziały otwarto w Austrii, Włoszech, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W samym Annecy powstał natomiast drugi sklep, oferujący produkty marki. Dzięki szybkiemu rozwojowi już w 1972 roku Salomon stał się liderem produkcji wiązań, a roczna sprzedaż utrzymywała się na poziomie miliona par.

W tym momencie, obdarzony świetnym wyczuciem George Salomon postanawia rozszerzyć asortyment firmy. I tak z czasem marka rozpoczyna produkcję butów narciarskich, nadal docenianych na całym świecie. W kolejnych latach do oferty wprowadzono buty trekkingowe oraz odzież narciarską i sprzęt górski. Postanowiono także wyprodukować pierwsze narty marki Salomon model S9000.

Śmiało w XXI wiek

Nowe stulecie to czas ulepszania produktów marki Salomon. Inżynierowie firmy pochylili się nad nowoczesnymi technologiami, tworząc narty typu freeride i freestyle, a także wiązania Pilot czy technologię Space Frame, która zrewolucjonizowała świat butów narciarskich. Salomon słynie także z sandałów trekkingowych Techamphib. To właśnie one otrzymały nagrodę na targach ISPO 2002. Należy też pamiętać, że Salomon zaprezentował formowalną na ciepło skorupę buta narciarskiego jako pierwszy w historii. Rozwiązanie to pozwala na idealne dopasowanie obuwia do stopy.

Finowie przejmują Salomona

W 2005 roku marka Salomon została wykupiona przez firmę Amer Sport, która nabyła też Atomica, Wilsona czy Nikitę. Transakcja ta okazała się bardzo korzystna dla francuskiej marki. To właśnie pod fińskimi rządami Salomon zaprezentował buty z materiałem typu softshell oraz wprowadził technologię EXO. Po raz kolejny też poszerzono asortyment firmy. Obecnie oprócz wiązań, nart i butów typu corss country w ofercie Salomona odnajdziemy również buty do biegania terenowego. Produkty marki Salomon możesz zakupić online na nartywarszawa.pl.