Fischer – narty mistrzów

Fischer –  producent sprzętu narciarskiego cieszy się niesłabnącym uznaniem na całym świecie. Entuzjaści narciarstwa chętnie wybierają akcesoria sportowe i sprzęt z logo tej austriackiej firmy. Również zawodowcy często sięgają po fischerowskie rozwiązania. W Polsce logo marki kojarzy niemal każdy, bez względu na to, czy interesuje się narciarstwem, bowiem z nart Fischera korzystają Kamil Stoch, Piotr Żyła czy Justyna Kowalczyk. Poznaj historię marki, której ufają najwięksi sportowcy.

Fischer – marka z tradycjami

Firma Fischer na rynku narciarskim działa od 1924 roku. To właśnie wtedy Josef Fischer Senior postanowił rozpocząć działalność w zakresie wyrobu sprzętu narciarskiego. Szacuje się jednak, że dopiero w 1936 roku firma rozpoczęła produkcję na szerszą skalę. Nie ograniczono się jedynie do nart. Fischer produkował także drewniane sanki oraz wózki ręczne. Z czasem poszerzono asortyment marki. Obecnie jest ona wiodącym producentem nart biegowych, zjazdowych oraz tych, używanych do skoków narciarskich. Dodatkowo tworzy też wiązania, buty do narciarstwa biegowego i zjazdowego, a także akcesoria hokejowe.

W 1959 roku po śmierci Josefa Fischera firmę przejęły jego dzieci – Josef Fischer Junior oraz Selma Stumberg. To jednak nie zahamowało dalszego rozwoju marki. Już w 1964 roku Egon Zimmermann, austriacki narciarz, zdobył złoty medal w biegu zjazdowym na igrzyskach olimpijskich, korzystając z nart Fischera. Jego sukces przyczynił się do promocji marki i rozpowszechnienia jej produktów na tyle, że firma musiała otworzyć nowe pomieszczenia do produkcji w fabryce w Ried. Tym samym stała się ona największym na świecie producentem nart.

Firma Fischer rozpoczęła swą działalność w austriackim Ried am Innkeis, gdzie do dziś ma swoją siedzibę główną. Obecne logo Fischera zaprojektowano już w 1958 roku i od tamtej pory nie uległo ono zmianie. Firma należy do grupy Fischer Beteiligungsverwaltungs GmbH wraz z producentem odzieży sportowej Löffler Premium Sportswear.

Lata siedemdziesiąte to dla Fischera najlepsze dziesięciolecie. Właśnie wtedy firma zaprezentowała pierwszą linię Cross Country na targach ISPO w Monachium, która spotkała się z dużym zainteresowaniem. Trzy lata później na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Szwecji sportowcy, korzystający z nart Fischera zdobyli aż siedem medali, natomiast 52% wszystkich zawodników zadeklarowało korzystanie ze sprzętu tej austriackiej marki.

Fischer podbija świat

W 1984 roku Fischer stał się wyznacznikiem nowego standardu w produkcji nart. Firma wykorzystała rewolucyjną technologię “the vacuum method”, która polega na zastosowaniu jednorodnego materiału w nartach przez wykorzystanie COMPOSITE. Dzięki temu udało się stworzyć najlżejsze rakiety cross country.

Rozwój firmy i poszerzenie jej asortymentu sprawiły, że właściciele z czasem zaczęli szukać nowych rynków zbytu. Swoje zainteresowanie skierowali przede wszystkim ku państwom, słynącym z turystyki górskiej, jak Niemcy, Francja czy Włochy. To właśnie tam utworzono oddziały Fischera. Dodatkowo filia firmy powstała również w Rosji, natomiast w 1988 roku w Mukaczewie na Ukrainie otwarto drugą fabrykę Fischera. Pierwsza natomiast wciąż znajduje się w miejscowości Ried am Innkeris.

Fischer wkracza w świat sportu

Staranność wykonania sprzętu Fischera w połączeniu z wykorzystaniem innowacyjnych technologii sprawiły, że marka ta bardzo szybko podbiła świat profesjonalnego sportu. Oprócz sprzętu, oznaczonego własną marką, Fischer produkuje także narty do skoków narciarskich, sygnowane marką “Sport2000”. Z pewnością każdy kibic tej dyscypliny bezbłędnie rozpoznałby zarówno logo Fischera, jak i Sport2000. To właśnie na tych charakterystycznych, żółto-czarnych deskach swoje rekordy ustanawiał Adam Małysz. Obecnie do grupy Fischera należy też Kamil Stoch i Piotr Żyła. Fischer Team wspierają także austriaccy sportowcy, jak Gregor Schlierenzauer.

Również w dziedzinie nart biegowych Fischer przez wielu uważany jest za lidera. To właśnie z ich nart korzysta Justyna Kowalczyk oraz jej największa rywalka Norweżka Marit Biergen.

Nie tylko zawodowcy chętnie korzystają z rozwiązań marki Fischer. Również amatorzy białego szaleństwa często sięgają po narty czy buty tej austriackiej firmy. Sprzęt narciarski Fischera możesz zakupić online na nartywarszawa.pl.