Rider:Location:

Atomic – austriackie innowacje w świecie nart

W każdej branży możemy odnaleźć takie firmy, które kojarzą się z nią nawet laikowi. Nie trzeba bowiem być fanem narciarstwa i z zapałem szusować po stokach, by skojarzyć nazwę lub logo firmy Atomic. Dlaczego? W kraju, gdzie taką popularnością cieszą się skoki narciarskie, marka Atomic nie może nie być rozpoznawalna. To właśnie ich nart używały takie gwiazdy jak Thomas Morgernstern, Janne Ahonen czy Martin Kuettel.

Serce Alp? Atomic!

Historia marki Atomic sięga 1955 roku. To właśnie wtedy Alois Rohrmoser wpadł na pomysł, by stworzyć przedsiębiorstwo, zajmujące się wyrobem nart. Początkowo jednak firma produkowała także sanki i koła do wozu, jednak z czasem zawężono asortyment marki. Zarówno pierwsza, jak i obecna fabryka nart Atomic mieści się w miasteczku Altenmark, w samym centrum Alp. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w firmie zatrudnione były zaledwie cztery osoby, które produkowały rocznie 40 par nart. Z czasem amatorzy białego szaleństwa docenili wyroby firmy Rohrmosera. Produkcja i sprzedaż w 1969 roku wzrosła do 72 000 par rocznie. Obecnie liczba ta wynosi do ok. 600 000 par. W latach osiemdziesiątych firma Atomic postanowiła rozszerzyć swoją działalność poza granice Austrii. Jako partnera do współpracy wybrano Bułgarię. Była to o tyle przełomowa decyzja, że Atomic stał się pierwszą zachodnią firmą, otwierającą się na rynek krajów bloku wschodniego.

Innowacje przede wszystkim

Obecnie marka Atomic znana jest przede wszystkim z poszukiwania nowych, odważnych rozwiązań technicznych. Firma nie boi się eksperymentów, śmiało wdrażając swoje pomysły w życie. Już w 1989 roku Atomic wprowadzał na rynek kompletne systemy do narciarstwa alpejskiego. Nieustanne testy i badania sprawiły, że marka może obecnie pochwalić się powłoką, zwiększającą trwałość – Aero Speed, konstrukcją wytwarzania nart BETA 4 oraz systemami Smart i Snow Concept.

Marka Atomic wielokrotnie była doceniana za swoje innowacyjne produkty. Aż dwanaście razy wygrywała konkurs na najlepszego konstruktora w Alpejskim Pucharze Świata. Warto też wspomnieć, iż zawodnicy, stosujący sprzęt narciarski Atomic zdobyli łącznie najwięcej złotych medali na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata.

Marka dla Mistrzów

Atomic to firma, doskonale znana fanom amatorskiego szusowania po stokach. Zarówno początkujący narciarze, jak i ci bardziej doświadczeni, co roku obdarzają ogromnym zaufaniem austriacki sprzęt. Również wielu zawodowych sportowców chętnie sięga po innowacyjne rozwiązania Atomica. Marka bowiem już w 1968 roku oferowała swoje wyjątkowe wyroby profesjonalistom. Decyzja o podjęciu współpracy ze sportowcami okazała się strzałem w dziesiątkę. To właśnie na ich nartach swój złoty medal olimpijski z Grenoble zdobyła Olga Pall. Siedem lat później inna narciarka Rosi Mittermaier, współpracująca z marką Atomic, nie tylko wywalczyła kilka medali z najdroższego kruszcu na igrzyskach w Innsbrucku, ale też otrzymała tytuł Sportowca Roku.

Obecnie marka Atomic również współpracuje z największymi. Takie nazwiska jak Thomas Morgernstern, Andreas Bardal, Janne Ahonen czy Tom Hilde z pewnością znane są wszystkim Polakom. To właśnie ci zawodnicy swego czasu konkurowali z Adamem Małyszem na największych skoczniach świata. Ponadto do Atomic Team należą narciarze alpejscy: Benjamin Raich (czterokrotny medalista olimpijski), Josef Strobl (siedmiokrotny zwycięzca zawodów Pucharu Świata), Stephan Eberharter (złoty medalista igrzysk olimpijskich i dwukrotny mistrz świata), Marcel Hirscher (pięciokrotny zdobywca Pucharu Świata) czy Mikaela Shiffrin (mistrzyni olimpijska).

Teraz i ty możesz dołączyć do najlepszych i skompletować swój sprzęt narciarski Atomic nie wychodząc z domu na nartywarszawa.pl.